10 Aralık 2015 Perşembe

Akan Suları Durduracak Bir Şey Diyeceğim: Aile

Kızılderili Şef Seattle demiş ya 'Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.' Bunu söylediğinde 1860'lı yıllarmış. Asya'da, Orta Doğu'da ise binlerce yıldır pek çok bilge insan da Farabi'den Aşık Veysel'e asıl değerli şeylerin neler olduğuna dair öğütler vermiş. Yaradan rehber olsun diye ilettiği Mesaj'lar ise derin kaynaklar. 

Nato kafa nato mermer. 

4 yaşındaki çocukla Kurtlar Vadisi Pusu seyrediyor. Çocuğunu kucağına alıp kitap okuyacağına, onunla çamaşır mandallarından oyunlar icat edeceğine, eşine temizlikte yardım edeceğine, 'bugün seni en çok güldüren neydi?' diye sohbet açacağına, köydeki annesini arayıp torunuyla görüştüreceğine, ona tarihin oğullarını ve kızlarını öyküleştirip anlatacağına...
İnsanlık paranın, konforun, tüketmenin, ekrana bakmanın mutluluk vermeyeceğini ANLAMAYACAK. Bunu bütün insanlığın anlamasını ümit etmekten vazgeçmeyelim (çünkü ümit yaşatır bizi) bazı insanların bunu anlayacağını bilelim. Yıllar değil yüzyıllar geçiyor.
Biliyor musunuz Türkiye'nin en büyük zincir marketiyle, Türkiye'nin ve Dünyanın en büyük giyim markasıyla (pazarlama, sosyal sorumluluk, AR-GE) yöneticilerine sunumlar yaptım. Konu tabii ki Dünya Aile Günü'ydü. Ve sonuç... Bakın yeni yıl, ardından sevgililer günü gelecek. Aylarca bunun PR çalışmalarına hazırlanan, büyük bütçeler ayıran bu kurumlar, yöneticilerine 'Sizin için en değerli şey nedir?' diye sorduğumda 'AİLE' yanıtını vermelerine rağmen 15 Mayıs'ı teğet bile değil es geçtiler..

Acı ama gerçek. Aile kavramı para etmiyor. 
Gerçekten neyin değerli olduğunu düşünen insanlar tüketmiyor ya. Acaba bu yüzden mi kutlanılacak bir şey yok diyorlar.
Oysa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bununla ilgili çalışıyor. Süleyman Demirel Cumhurbaşkanıyken 15 Mayıs Dünya Aile Günü ile ilgili bir mesaj bile yayınlamış.
Sevgili dostlar,
'Bir rüyam var.' Gün gelecek herkes ailenin, 'ailem' dediği insanların bu hayatta en değerli şeylerden biri olduğuna İNANACAK.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme